Calendar | Beldocs

Calendar

Calendar
Belgrade Youth Centre
16:00
Pope Francis: A Man of His Word
Wim Wenders, Switzerland, Vatican, Italy, Germany, France, 2018, 96′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
16:30
Manu
Emmanuelle Bonmariage, Belgium, 2018, 92′
Belgrade Youth Centre
18:00
The Trial of Ratko Mladić
Henry Singer, Rob Miller, UK, Norway, 2018, 99′, Q&A
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
18.30
Happy Princes
Panagiotis Deligiannis, Greece, 2018, 82’
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
20:00
Dive - Rituals in Water
Elín Hansdóttir, Anna Rún Tryggvadóttir, Hanna Björk Valsdóttir, Iceland, 2019, 73′
Belgrade Youth Centre
20:00
Free Solo
Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi, US, 2018, 100’
Belgrade Youth Centre
21:00
The Raft
Marcus Lindeen, Sweden, Denmark, US, Germany, 2018, 98′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21:30
Boy of War
Cyprien Clément-Delmas, Igor Kosenko, Czech Republic, Germany, Ukraine, 2018, 79′
Belgrade Youth Centre
22:00
Cold Case Hammarskjöld
Mads Brügger, Denmark, Norway, Sweden, Belgium, 2019, 128′, Q&A
Belgrade Youth Centre
16:00
Friedkin Uncut
Francesco Zippel, Italy, 2018, 106′, Q&A
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
16:30
The Sun Sets in the East
Alexander Belinski, Agne Dovydaityte, Lithuania, 2018, 82′, Q&A
Belgrade Youth Centre
18:00
Another Day of Life
Raúl de la Fuente, Damian Nenow, Poland, Spain, Germany, Belgium, Hungary, 2018, 85′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
18:30
My Unknown Soldier
Anna Kryvenko, Czech Republic, Latvia, Slovakia, 2018, 79′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
20:00
My Granny From Mars
Alexander Mihalkovich, Belarus, Ukraine, Estonia, 2018, 80′, Q&A
Belgrade Youth Centre
20:00
Minding the Gap
Bing Liu, US, 2018, 93′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21:30
All These Sleepless Nights
Michał Marczak, Poland, UK, 2016, 100′
Belgrade Youth Centre
22:00
Conor McGregor: Notorious
Gavin Fitzgerald, Ireland, 2017, 90′
Belgrade Youth Centre
16:00
RBG
Julie Cohen, Betsy West, US, 2018, 98′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
16:30
War of Religions In My Family
Nedim Lončarević, Bosnia and Herzegovina, 2018, 38′, Q&A
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
18:30
Postcards
Igor Bezinović, Hrvoslava Brkušić, Katerina Duda, Ivana Pipal, Ante Zlatko Stolica, Darovan Tušek, Croatia, 2019, 60′, Q&A
Belgrade Youth Centre
20:00
Los Reyes
Bettina Perut, Iván Osnovikoff, Chile, Germany, 2018, 78′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
20:00
That Pärt Feeling
Paul Hegeman, Netherlands, 2019, 75′, Q&A
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21:30
Cops Are Actors
Tova Mozard, Sweden, US, 2018, 20′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21:30
Backstage Action
Sanaz Azari, Belgium, 2018, 61′, Q&A
Belgrade Youth Centre
22:00
The King
Eugene Jarecki, Germany, US, 2017, 107′
Belgrade Youth Centre
16:00
The Raft
Marcus Lindeen, Sweden, Denmark, US, Germany, 2018, 98′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
16:30
Saints, Savo & Serbia
Savo Tufegdžić, Srbija, Serbia, South Africa, 2019, 86′, Q&A
Belgrade Youth Centre
18:00
Bird on a Wire: Leonard Cohen
Tony Palmer, UK, 1974, 121′, Q&A
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
18:30
MS Valentina
Melanie Hollaus, Austria, 2019, 80′, Q&A
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
20:00
The Russian Job
Petr Horky, Czech Republic, Russia, 2017, 67′
Belgrade Youth Centre
20:15
The Trial
Sergei Loznitsa, Netherlands, 2018, 125′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21:30
Animus Animalis (a story about People, Animals and Things)
Aistė Žegulytė, Lithuania, 2018, 69′, Q&A
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21:30
Horse Riders
Anna Gawlita, Poland, 2018, 19′
Belgrade Youth Centre
22:15
John McEnroe: In the Realm of Perfection
Julien Faraut, France, 2018, 95′
Belgrade Youth Centre
16:00
Once Aurora
Benjamin Langeland, Stian Servoss, Norway, 2018, 52′
Belgrade Youth Centre
16:00
Tbilisi to Tennessee
Daniel Washington, Georgia, Hungary, US, 2018, 29′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
16:30
Mignon
Kata Olah, Sándor Csukás, Hungary, 2018, 28′, Q&A
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
16:30
Summa
Andrei Kutsila, Belarus, Poland, 2018, 50′, Q&A
Belgrade Youth Centre
18:00
Treasure Island
Guillaume Brac, France, 2018, 97′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
18:30
Waiting for Barcelona
Juho-Pekka Tanskanen, Finland, 2018, 85′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
20:00
Geto Balboa
Árpád Bogdán, Hungary, 2018, 90′, Q&A
Belgrade Youth Centre
20:00
The Devil and Father Amorth
William Friedkin, Italy, US, 2017, 68′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21:30
Instant Dreams
Willem Baptist, Netherland, 2017, 91′, Q&A
Belgrade Youth Centre
22:00
Hi, A.I.
Isabella Willinger, Germany, 2019, 85′
Belgrade Youth Centre
16:00
The Last Male on Earth
Floor van der Meulen, Netherlands, Belgium, Germany, 2019, 72′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
16:30
To Be Continued
Ivars Seleckis, Latvia, 2018, 97′
Belgrade Youth Centre
18:00
Kaiser! The Greatest Footballer Never To Play Football
Louis Myles, UK, Brazil, 2018, 84′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
18:30
Maj Doris
Jon Blåhed, Sweden, Norway, 2018, 73′, Q&A
Belgrade Youth Centre
20:00
Meeting Gorbachev
Werner Herzog, Andre Singer, UK, US, Germany, 2018, 90′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
20:00
Melting Souls
François-Xavier Destors, France, 2018, 87′, Q&A
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21:30
The White World According to Daliborek
Vít Klusák, Czech Republic, Slovakia, Denmark, UK, 2017, 105′
Belgrade Youth Centre
22:00
Camorra
Francesco Patierno, Italy, 2018, 71′