Calendar | Beldocs

Calendar

Calendar
Belgrade Youth Centre
16:00
Pope Francis: A Man of His Word
Wim Wenders, Switzerland, Vatican, Italy, Germany, France, 2018, 96′
Belgrade Youth Centre
18:00
The Trial of Ratko Mladić
Henry Singer, Rob Miller, UK, Norway, 2018, 99′, Q&A
Cultural Centre Vlada Divljan
19:00
Dive - Rituals in Water
Hanna Björk Valsdottir, Elin Hansdottir, Anna Run Tryggvadottir, Iceland, 2017, 73’
Belgrade Youth Centre
20:00
Free Solo
Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi, US, 2018, 100’
Cultural Centre Vlada Divljan
21.00
Khartoum Offside
Marwa Zein, Sudan, Norway, Denmark, France, 2019, 75′
Belgrade Youth Centre
21:00
The Raft
Marcus Lindeen, Sweden, Denmark, US, Germany, 2018, 98′
Belgrade Youth Centre
22:00
Cold Case Hammarskjöld
Mads Brügger, Denmark, Norway, Sweden, Belgium, 2019, 128′, Q&A
Belgrade Youth Centre
16:00
Friedkin Uncut
Francesco Zippel, Italy, 2018, 106′, Q&A
Belgrade Youth Centre
18:00
Another Day of Life
Raúl de la Fuente, Damian Nenow, Poland, Spain, Germany, Belgium, Hungary, 2018, 85′
Cultural Centre Vlada Divljan
19:00
The Russian Job
Petr Horky, Czech Republic, Russia, 2017, 67′
Belgrade Youth Centre
20:00
Minding the Gap
Bing Liu, US, 2018, 93′
Cultural Centre Vlada Divljan
21.00
Nothing like a Dame
Roger Michell, UK, 2018, 84′
Belgrade Youth Centre
22:00
Conor McGregor: Notorious
Gavin Fitzgerald, Ireland, 2017, 90′
Belgrade Youth Centre
16:00
RBG
Julie Cohen, Betsy West, US, 2018, 98′
Cultural Centre Vlada Divljan
19:00
Manu
Emmanuelle Bonmariage, Belgium, 2018, 92′
Belgrade Youth Centre
20:00
Los Reyes
Bettina Perut, Iván Osnovikoff, Chile, Germany, 2018, 78′
Cultural Centre Vlada Divljan
21.00
Another Day of Life
Raúl de la Fuente, Damian Nenow, Poland, Spain, Germany, Belgium, Hungary, 2018, 85′
Belgrade Youth Centre
22:00
The King
Eugene Jarecki, Germany, US, 2017, 107′
Belgrade Youth Centre
16:00
The Raft
Marcus Lindeen, Sweden, Denmark, US, Germany, 2018, 98′
Belgrade Youth Centre
18:00
Bird on a Wire: Leonard Cohen
Tony Palmer, UK, 1974, 121′, Q&A
Cultural Centre Vlada Divljan
19:00
RBG
Julie Cohen, Betsy West, US, 2018, 98′
Belgrade Youth Centre
20:15
The Trial
Sergei Loznitsa, Netherlands, 2018, 125′
Cultural Centre Vlada Divljan
21.00
Los Reyes
Bettina Perut, Iván Osnovikoff, Chile, Germany, 2018, 78′
Belgrade Youth Centre
22:15
John McEnroe: In the Realm of Perfection
Julien Faraut, France, 2018, 95′
Belgrade Youth Centre
16:00
Once Aurora
Benjamin Langeland, Stian Servoss, Norway, 2018, 52′
Belgrade Youth Centre
16:00
Tbilisi to Tennessee
Daniel Washington, Georgia, Hungary, US, 2018, 29′
Belgrade Youth Centre
18:00
Treasure Island
Guillaume Brac, France, 2018, 97′
Cultural Centre Vlada Divljan
19:00
The Raft
Marcus Lindeen, Sweden, Denmark, US, Germany, 2018, 98′
Belgrade Youth Centre
20:00
The Devil and Father Amorth
William Friedkin, Italy, US, 2017, 68′
Cultural Centre Vlada Divljan
21.00
The Trial
Sergei Loznitsa, Netherlands, 2018, 125”
Belgrade Youth Centre
22:00
Hi, A.I.
Isabella Willinger, Germany, 2019, 85′
Belgrade Youth Centre
16:00
The Last Male on Earth
Floor van der Meulen, Netherlands, Belgium, Germany, 2019, 72′
Belgrade Youth Centre
18:00
Kaiser! The Greatest Footballer Never To Play Football
Louis Myles, UK, Brazil, 2018, 84′
Cultural Centre Vlada Divljan
19:00
The Blacklisted
Sara Marković, Nikola Dragović, Serbia, 2019, 73′
Belgrade Youth Centre
20:00
Meeting Gorbachev
Werner Herzog, Andre Singer, UK, US, Germany, 2018, 90′
Cultural Centre Vlada Divljan
21.00
Bird on a Wire: Leonard Cohen
Tony Palmer, UK, 1974, 121′
Belgrade Youth Centre
22:00
Camorra
Francesco Patierno, Italy, 2018, 71′