Calendar | Beldocs

Calendar

Calendar
Kombank Cinema
20:00
Line of life
Darko Bajić, Serbia, 2019, 95`
Belgrade Youth Centre
16:00
Pope Francis: A Man of His Word
Wim Wenders, Switzerland, Vatican, Italy, Germany, France, 2018, 96′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
16:30
Manu
Emmanuelle Bonmariage, Belgium, 2018, 92′
Art Cinema Kolarac
17:00
<3
María Antón Cabot, Spain, 2018, 67′, Q&A
Museum of Contemporary Art Belgrade
17:00
now, at last!
Ben Rivers, UK, 2019, 38’
Belgrade Youth Centre
18:00
The Trial of Ratko Mladić
Henry Singer, Rob Miller, UK, Norway, 2018, 99′, Q&A
Arena Cineplex - Novi Sad
18:30
Happy Princes
Panagiotis Deligiannis, Greece, 2018, 82’
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
18.30
Happy Princes
Panagiotis Deligiannis, Greece, 2018, 82’
Cineplexx Usce
19:00
The Blacklisted
Sara Marković, Nikola Dragović, Serbia, 2019, 73′, Q&A
Cultural Centre Vlada Divljan
19:00
Dive - Rituals in Water
Hanna Björk Valsdottir, Elin Hansdottir, Anna Run Tryggvadottir, Iceland, 2017, 73’
Cinema Fontana
19:00
Waiting for Barcelona
Juho-Pekka Tanskanen, Finsland, 2018, 85’
Roda Cineplex
19:00
RBG
Julie Cohen, Betsy West, US, 2018, 98′
Arena Cineplex - Novi Sad
20:30
The Blacklisted
Sara Marković, Nikola Dragović, Serbia, 2019, 73′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
20:00
Dive - Rituals in Water
Elín Hansdóttir, Anna Rún Tryggvadóttir, Hanna Björk Valsdóttir, Iceland, 2019, 73′
Belgrade Youth Centre
20:00
Free Solo
Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi, US, 2018, 100’
Art Cinema Kolarac
21:00
A Lua Platz
Jérémy Gravayat France, 2019, 94’, Q&A
Cinema Fontana
21.00
Ghetto Balboa
Árpád Bogdán Hungary, 2018, 85’
Cineplexx Usce
21.00
The Russian Job
Petr Horky, Czech Republic, Russia, 2017, 67′
Cultural Centre Vlada Divljan
21.00
Khartoum Offside
Marwa Zein, Sudan, Norway, Denmark, France, 2019, 75′
Belgrade Youth Centre
21:00
The Raft
Marcus Lindeen, Sweden, Denmark, US, Germany, 2018, 98′
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
21:00
Goodbye CP
Kazuo Hara, Japan, 1972, 82′, Q&A
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21:30
Boy of War
Cyprien Clément-Delmas, Igor Kosenko, Czech Republic, Germany, Ukraine, 2018, 79′
Belgrade Youth Centre
22:00
Cold Case Hammarskjöld
Mads Brügger, Denmark, Norway, Sweden, Belgium, 2019, 128′, Q&A
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
14:00
A Dedicated Life
Kazuo Hara, Japan, 1994, 157′
Belgrade Youth Centre
16:00
Friedkin Uncut
Francesco Zippel, Italy, 2018, 106′, Q&A
Art Cinema Kolarac
16:30
<3
Maria Antón Cabot, Spain, 2019, 67′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
16:30
The Sun Sets in the East
Alexander Belinski, Agne Dovydaityte, Lithuania, 2018, 82′, Q&A
Museum of Contemporary Art Belgrade
17:00
Still Recording
Saeed Al Batal, Ghiath Ayoub, Syria, Lebanon, France, Germany, Qatar, 2018, 120′
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
17:00
Walden
Daniel Zimmermann, Switzerland, Austria, 2018, 106′, Q&A
Kombank Cinema Hall 6
17:00
So Help Me God
Yves Hinant, Jean Libon, Belgium, France, 2017, 100′, Q&A
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
17:00
The Bark Beetle of Šumava
Dimitri Martin Genaudeau, Czech Republic, France, 2018, 10′
Belgrade Youth Centre
18:00
Another Day of Life
Raúl de la Fuente, Damian Nenow, Poland, Spain, Germany, Belgium, Hungary, 2018, 85′
Arena Cineplex - Novi Sad
18:30
<3
María Antón Cabot, Spain, 2019, 67′
Art Cinema Kolarac
18:30
Maj Doris
Jon Blåhed, Sweden, Norway, 2018, 73′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
18:30
My Unknown Soldier
Anna Kryvenko, Czech Republic, Latvia, Slovakia, 2018, 79′
Roda Cineplex
19:00
Line of life
Darko Bajić, Serbia, 2019, 95′
Kombank Cinema Hall 6
19:00
Now Something is Slowly Changing
Menna Laura Meijer, Netherlands, 2018, 105′
Cineplexx Usce
19:00
The Blacklisted
Sara Marković, Nikola Dragović, Serbia, 2019, 73′
Cinema Fontana
19:00
Kaiser! The Greatest Footballer Never To Play Football
Louis Myles, UK, Brazil, 2018, 84′
Cultural Centre Vlada Divljan
19:00
The Russian Job
Petr Horky, Czech Republic, Russia, 2017, 67′
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
19:30
Belarmino
Fernando Lopes, Portugal, 1964, 80′, Q&A
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
20:00
My Granny From Mars
Alexander Mihalkovich, Belarus, Ukraine, Estonia, 2018, 80′, Q&A
Belgrade Youth Centre
20:00
Minding the Gap
Bing Liu, US, 2018, 93′
Arena Cineplex - Novi Sad
20:30
The Raft
Marcus Lindeen, Sweden, Denmark, US, Germany, 2018, 98′
Art Cinema Kolarac
20:30
Khartoum Offside
Marwa Zein, Sudan, Norway, Denmark, France, 2019, 75′
Kombank Cinema Hall 6
21.00
Doel
Frederik Sølberg, Denmark, Belgium, 2018, 70′, Q&A
Cinema Fontana
21.00
Camorra
Francesco Patierno, Italy, 2018, 71′
Cultural Centre Vlada Divljan
21.00
Nothing like a Dame
Roger Michell, UK, 2018, 84′
Cineplexx Usce
21.00
Cold Case Hammarskjöld
Mads Brügger, Denmark, Norway, Sweden, Belgium, 2019, 128′
Roda Cineplex
21.00
Pope Francis: A Man of His Word
Wim Wenders, Switzerland, Vatican, Italy, Germany, France, 2018, 96′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21:30
All These Sleepless Nights
Michał Marczak, Poland, UK, 2016, 100′
Belgrade Youth Centre
22:00
Conor McGregor: Notorious
Gavin Fitzgerald, Ireland, 2017, 90′
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
22:00
Extreme Private Eros: Love Song 1974
Kazuo Hara, Japan, 1974, 98′
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
14:00
The Emperor’s Naked Army Marches On
Kazuo Hara, Japan, 1987, 122′
Belgrade Youth Centre
16:00
RBG
Julie Cohen, Betsy West, US, 2018, 98′
Art Cinema Kolarac
16:30
Now Something is Slowly Changing
Menna Laura Meijer, Netherlands, 2018, 105′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
16:30
War of Religions In My Family
Nedim Lončarević, Bosnia and Herzegovina, 2018, 38′, Q&A
Museum of Contemporary Art Belgrade
17:00
Gulyabani Gürcan
Keltek, Netherlands, Turkey, 2018, 35
Museum of Contemporary Art Belgrade
17:00
Last Year When the Train Passed by
Pang-Chuan Huang, France, 2018, 17′
Museum of Contemporary Art Belgrade
17:00
We Are the Sons of Your Rocks
Ivan Salatić, Montenegro, 2018, 33′, Q&A
Museum of Contemporary Art Belgrade
17:00
A God’s Shadow
Bernhard Hetzenauer, Mexico, Austria, Germany, 2017, 20′
Kombank Cinema Hall 6
17:00
In the Frame
Ion Gnatiuc, Artiom Zavadovschi, Moldova, Romania, Germany, France, 2018, 17′
Kombank Cinema Hall 6
17:00
Khartoum Offside
Marwa Zein, Sudan, Norway, Denmark, France, 2019, 75′
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
17:30
Dreaming the Memories of Now
Geska Brečević, Robert Brečević, Mexico, Croatia, Iceland, Sweden, 2018, 95′, Q&A
Arena Cineplex - Novi Sad
18:30
Doel
Frederik Sølberg, Denmark, Belgium, 2018, 70′
Art Cinema Kolarac
18:30
Friedkin Uncut
Francesco Zippel, Italy, 2018, 106′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
18:30
Postcards
Igor Bezinović, Hrvoslava Brkušić, Katerina Duda, Ivana Pipal, Ante Zlatko Stolica, Darovan Tušek, Croatia, 2019, 60′, Q&A
Kombank Cinema Hall 6
19:00
Bostofrio – Where the Sky Meets the Earth
Paulo Carneiro, Portugal, 2018, 69′, Q&A
Cultural Centre Vlada Divljan
19:00
Manu
Emmanuelle Bonmariage, Belgium, 2018, 92′
Cineplexx Usce
19:00
The Border Fence
Nikolaus Geyrhalter, Austria, 2018, 112′
Cinema Fontana
19:00
Walden
Daniel Zimmermann, Switzerland, Austria, 2018, 106′
Roda Cineplex
19:00
The Devil and Father Amorth
William Friedkin, Italy, US, 2017, 68′
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
19:30
Sennan Asbestos Disaster
Kazuo Hara, Japan, 2016, 215′
Belgrade Youth Centre
20:00
Los Reyes
Bettina Perut, Iván Osnovikoff, Chile, Germany, 2018, 78′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
20:00
That Pärt Feeling
Paul Hegeman, Netherlands, 2019, 75′, Q&A
Arena Cineplex - Novi Sad
20:30
RBG
Julie Cohen, Betsy West, US, 2018, 98′
Art Cinema Kolarac
20:30
Pope Francis: A Man of His Word
Wim Wenders, Switzerland, Vatican, Italy, Germany, France, 2018, 96′
Kombank Cinema Hall 6
21.00
Stapanje vremena
Juan Alvarez Neme, Urugvaj, 2019, 97′, Q&A
Cineplexx Usce
21.00
Camorra
Francesco Patierno, Italy, 2018, 71′
Cultural Centre Vlada Divljan
21.00
Another Day of Life
Raúl de la Fuente, Damian Nenow, Poland, Spain, Germany, Belgium, Hungary, 2018, 85′
Roda Cineplex
21.00
Free Solo
Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi, US, 2018, 100′
Cinema Fontana
21.00
RBG
Julie Cohen, Betsy West, US, 2018, 98′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21:30
Cops Are Actors
Tova Mozard, Sweden, US, 2018, 20′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21:30
Backstage Action
Sanaz Azari, Belgium, 2018, 61′, Q&A
Belgrade Youth Centre
22:00
The King
Eugene Jarecki, Germany, US, 2017, 107′
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
12:00
Dead
Souls Wang Bing, France, Switzerland, China, 2018, 496′
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
14:00
From the East
Chantal Akerman, Belgium, France, Portugal, 1993, 107′
Belgrade Youth Centre
16:00
The Raft
Marcus Lindeen, Sweden, Denmark, US, Germany, 2018, 98′
Art Cinema Kolarac
16:30
Goodbye CP
Kazuo Hara, Japan, 1972, 82′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
16:30
Saints, Savo & Serbia
Savo Tufegdžić, Srbija, Serbia, South Africa, 2019, 86′, Q&A
Kombank Cinema Hall 6
17:00
The Trial – The State of Russia Vs. Oleg Sentsov
Askold Kurov, Estonia, Poland, Czech Republic, 2017, 70′, Q&A
Museum of Contemporary Art Belgrade
17:00
Extinction
Salomé Lamas, Portugal, Germany, 2018, 86′
Belgrade Youth Centre
18:00
Bird on a Wire: Leonard Cohen
Tony Palmer, UK, 1974, 121′, Q&A
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
18:00
Uvozne vrane
Goran Dević, Hrvatska, 2004, 21′, Q&A
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
18:00
Three
Goran Dević, Croatia, 2008, 30′, Q&A
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
18:00
I have nothing nice to tell you
Goran Dević, Croatia, 2006, 30′, Q&A
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
18:30
MS Valentina
Melanie Hollaus, Austria, 2019, 80′, Q&A
Arena Cineplex - Novi Sad
18:30
Los Reyes
Bettina Perut, Iván Osnovikoff, Chile, Germany, 2018, 78′
Art Cinema Kolarac
18:30
The Emperor’s Naked Army Marches On
Kazuo Hara, Japan, 1987, 122′
Kombank Cinema Hall 6
19:00
Taurunum boy
Jelena Maksimović, Dušan Grubin, Serbia, 2018, 70′,Q&A
Cineplexx Usce
19:00
Hale County This Morning, This Evening
RaMell Ross, USA, 2018, 76′
Cultural Centre Vlada Divljan
19:00
RBG
Julie Cohen, Betsy West, US, 2018, 98′
Cinema Fontana
19:00
The Trial of Ratko Mladić
Henry Singer, Rob Miller, UK, Norway, 2018, 99′
Roda Cineplex
19:00
The King
Eugene Jarecki, Germany, US, 2017, 107′
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
20:00
Ruins
Manuel Mozos, Portugal, 2009, 60′, Q&A
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
20:00
The Russian Job
Petr Horky, Czech Republic, Russia, 2017, 67′
Belgrade Youth Centre
20:15
The Trial
Sergei Loznitsa, Netherlands, 2018, 125′
Art Cinema Kolarac
20:30
Line of life
Darko Bajić, Serbia, 2019, 95′
Arena Cineplex - Novi Sad
20:30
That Pärt Feeling
Paul Hegeman, Netherlands, 2019, 75′
Kombank Cinema Hall 6
21.00
Welcome to Sodom
Florian Weigensamer, Christian Krönes, Austria, 2018, 90′
Cultural Centre Vlada Divljan
21.00
Los Reyes
Bettina Perut, Iván Osnovikoff, Chile, Germany, 2018, 78′
Roda Cineplex
21.00
Still Recording
Saeed Al Batal, Ghiath Ayoub, Syria, Lebanon, France, Germany, Qatar, 2018, 120′
Cinema Fontana
21.00
Nerešeni slučaj Hamaršeld
Mads Brügger, Danska, Norveška, Švedska, Belgija, 2019, 128′
Cineplexx Usce
21.00
That Pärt Feeling
Paul Hegeman, Netherlands, 2019, 75′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21:30
Animus Animalis (a story about People, Animals and Things)
Aistė Žegulytė, Lithuania, 2018, 69′, Q&A
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21:30
Horse Riders
Anna Gawlita, Poland, 2018, 19′
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
22:00
Your Face
Tsai Ming-Liang, Taiwan, France, 2018, 76′
Belgrade Youth Centre
22:15
John McEnroe: In the Realm of Perfection
Julien Faraut, France, 2018, 95′
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
14:00
Happy Land
Goran Dević, Croatia, 2008, 50′, Q&A
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
14:00
Don Juans: Excuse Me Miss!
Goran Dević, Croatia, 2010, 42′, Q&A
Museum of Contemporary Art Belgrade
16:00
The Marshal’s Two Executions
Radu Jude. Romania, 2018, 10′
Museum of Contemporary Art Belgrade
16:00
Roi Soleil
Albert Serra, Spain, Portugal, 2018, 62′
Belgrade Youth Centre
16:00
Once Aurora
Benjamin Langeland, Stian Servoss, Norway, 2018, 52′
Belgrade Youth Centre
16:00
Tbilisi to Tennessee
Daniel Washington, Georgia, Hungary, US, 2018, 29′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
16:30
Mignon
Kata Olah, Sándor Csukás, Hungary, 2018, 28′, Q&A
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
16:30
Summa
Andrei Kutsila, Belarus, Poland, 2018, 50′, Q&A
Art Cinema Kolarac
16:30
Postcards
Igor Bezinović, Hrvoslava Brkušić, Katerina Duda, Ivana Pipal, Ante Zlatko Stolica, Darovan Tušek, Croatia, 2019, 60′
Kombank Cinema Hall 6
17:00
Children of Spring
Dušan Solomun, Germany, 2019, 43′, Q&A
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
17:30
Rio Corgo
Maya Kosa & Sergio da Costa, Switzerland, Portugal, 2015, 95′
Belgrade Youth Centre
18:00
Treasure Island
Guillaume Brac, France, 2018, 97′
Art Cinema Kolarac
18:30
Cops Are Actors
Tova Mozard, Sweden, US, 2018, 20′
Art Cinema Kolarac
18:30
Backstage Action
Sanaz Azari, Belgium, 2018, 61′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
18:30
Waiting for Barcelona
Juho-Pekka Tanskanen, Finland, 2018, 85′
Arena Cineplex - Novi Sad
18:30
The Russian
Job Petr Horky, Czech Republic, Russia, 2017, 67′
Kombank Cinema Hall 6
19:00
Centar
Ivan Marković, Serbia, Germany, 2018, 49′, Q&A
Cultural Centre Vlada Divljan
19:00
The Raft
Marcus Lindeen, Sweden, Denmark, US, Germany, 2018, 98′
Cineplexx Usce
19:00
John McEnroe: In the Realm of Perfection
Julien Faraut, France, 2018, 95′
Kombank Cinema Hall 6
19:00
Ours
Sead Šabotić, Montenegro, 2019, 16′, Q&A
Roda Cineplex
19:00
Bird on a Wire: Leonard Cohen
Tony Palmer, UK, 1974, 121′
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
19:30
Nothing like a Dame
Roger Michell, UK, 2018, 84′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
20:00
Geto Balboa
Árpád Bogdán, Hungary, 2018, 90′, Q&A
Belgrade Youth Centre
20:00
The Devil and Father Amorth
William Friedkin, Italy, US, 2017, 68′
Arena Cineplex - Novi Sad
20:30
Cold Case Hammarskjöld
Mads Brügger, Denmark, Norway, Sweden, Belgium, 2019, 128′
Art Cinema Kolarac
20:30
The Raft
Marcus Lindeen, Sweden, Denmark, US, Germany, 2018, 98′
Kombank Cinema Hall 6
21.00
Lapü César
Alejandro Jaimes, Juan Pablo Polanco, Colombia, 2019, 75′
Cineplexx Usce
21.00
Los Reyes
Bettina Perut, Iván Osnovikoff, Chile, Germany, 2018, 78′
Cultural Centre Vlada Divljan
21.00
The Trial
Sergei Loznitsa, Netherlands, 2018, 125”
Roda Cineplex
21.00
Conor McGregor: Notorious
Gavin Fitzgerald, Ireland, 2017, 90′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21:30
Instant Dreams
Willem Baptist, Netherland, 2017, 91′, Q&A
Belgrade Youth Centre
22:00
Hi, A.I.
Isabella Willinger, Germany, 2019, 85′
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
22:00
Ashore
Leonor Teles, Portugal, 2018, 82′
Museum of Contemporary Art Belgrade
14:00
Heimat Is a Space in Time
Thomas Heise, Germany, Austria, 2019, 218′
Belgrade Youth Centre
16:00
The Last Male on Earth
Floor van der Meulen, Netherlands, Belgium, Germany, 2019, 72′
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
16:00
Sobre tudo sobre nada
Dídio Pestana, Portugal, 2018, 82′, Q&A
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
16:30
To Be Continued
Ivars Seleckis, Latvia, 2018, 97′
Art Cinema Kolarac
16:30
Treasure Island
Guillaume Brac, France, 2018, 97′
Kombank Cinema Hall 6
17:00
The Stone Speakers
Igor Drljača, Canada, Bosnia & Hercegovina, 2018, 92′, Q&A
Belgrade Youth Centre
18:00
Kaiser! The Greatest Footballer Never To Play Football
Louis Myles, UK, Brazil, 2018, 84′
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
18:00
Holding Clouds
Sara Pathirane, Finland, China, 2018, 9′
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
18:00
Greetings from Free Forests
Ian Soroka, US, Slovenia, Croatia, 2018, 98′, Q&A
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
18:30
Maj Doris
Jon Blåhed, Sweden, Norway, 2018, 73′, Q&A
Roda Cineplex
18:30
Cold Case Hammarskjöld
Mads Brügger, Denmark, Norway, Sweden, Belgium, 2019, 128′
Art Cinema Kolarac
18:30
RBG
Julie Cohen, Betsy West, US, 2018, 98′
Arena Cineplex - Novi Sad
18:30
Welcome to Sodom
Florian Weigensamer, Christian Krönes, Austria, 2018, 90′
Cinema Fontana
19:00
Centar
Ivan Marković, Serbia, Germany, 2018, 49′
Kombank Cinema Hall 6
19:00
I am What I am – The Story of Gipsy Mafia
Andrijana Stojković, Germany, Serbia, 2019, 52′, Q&A
Cineplexx Usce
19:00
RBG
Julie Cohen, Betsy West, US, 2018, 98′
Cultural Centre Vlada Divljan
19:00
The Blacklisted
Sara Marković, Nikola Dragović, Serbia, 2019, 73′
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
19:30
In the Name of the Republic of Croatia
Goran Dević, Croatia, 2019, 33′, Q&A
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
19:30
The Flood
Goran Dević, Croatia, 2010, 41′, Q&A
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
19:30
Two Furnaces for Udarnik Josip Trojko
Goran Dević, Croatia, 2012, 32′, Q&A
Belgrade Youth Centre
20:00
Meeting Gorbachev
Werner Herzog, Andre Singer, UK, US, Germany, 2018, 90′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
20:00
Melting Souls
François-Xavier Destors, France, 2018, 87′, Q&A
Art Cinema Kolarac
20:30
Bird on a Wire: Leonard Cohen
Tony Palmer, UK, 1974, 121′
Arena Cineplex - Novi Sad
20:30
The Border Fence
Nikolaus Geyrhalter, Austria, 2018, 112′
Kombank Cinema Hall 6
21.00
Closing time
Nicole Vögele, Germany, Switzerland, 2018, 116′, Q&A
Roda Cineplex
21.00
Hi, A.I.
Isabella Willinger, Germany, 2019, 85′
Cineplexx Usce
21.00
The Raft
Marcus Lindeen, Sweden, Denmark, US, Germany, 2018, 98′
Cultural Centre Vlada Divljan
21.00
Bird on a Wire: Leonard Cohen
Tony Palmer, UK, 1974, 121′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21:30
The White World According to Daliborek
Vít Klusák, Czech Republic, Slovakia, Denmark, UK, 2017, 105′
Belgrade Youth Centre
22:00
Camorra
Francesco Patierno, Italy, 2018, 71′
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
22:00
The Border Fence
Nikolaus Geyrhalter, Austria, 2018, 112′
Art Cinema Kolarac
16:30
Centar
Ivan Marković, Serbia, Germany, 2018, 49′
Museum of Contemporary Art Belgrade
17:00
Campo
Tiago Hespanha, Portugal, 2018, 106
Art Cinema Kolarac
18:30
Dive – Rituals in Water
Elín Hansdóttir, Anna Rún Tryggvadóttir, Hanna Björk Valsdóttir, Iceland, 2019, 73′
Kombank Cinema
20:00
Electric Orgasm for future generation
Marija Vukić, Srbija, 2019, 57′
Art Cinema Kolarac
20:30
That Pärt Feeling
Paul Hegeman, Netherlands, 2019, 75′