Calendar

Calendar
Sava Centre
19.30
Who framed Kaktus Kid?
Đorđe Marković, Serbia, Croatia, 2018, 65’
Q&A Đorđe Marković
Cineplexx Usce
20.00
14 Apples
Midi Z, Taiwan, Mianmar, 2018, 84’
Sava Centre
21.00
In Praise of Nothing
Boris Mitić, Srbija, Serbia, Croatia, France 2017, 78’
Q&A Boris Mitić
Belgrade Youth Centre
16.00
Born Just Now
Robert Adanto, USA 2018, 84`
Q&A Robert Adanto, Marta Jovanović
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
16.00
Soviet Hippies
Terje Toomistu, Estonia, Germany, Finland, 2017, 85’
Q&A Terje Toomistu
Belgrade Cultural Center
17.00
Intent to Destroy: Death, Denial & Depiction
Joe Berlinger, USA 2017, 115`
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
17.00
The Ancient Woods
Mindaugas Survila, Lithuania 2017, 85′
Cinema Fontana
17.00
Loving Lorna
Annika Karlsson, Jessica Karlsson, Sweden, 2017, 60’
Belgrade Youth Centre
18.00
Vivre Riche
Joel Akafou, France, Burkina Faso, 2017, 60′
Q&A Joel Akafou
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
18.00
Where Do You Stand Now, Joao Pedro Rodrigues?
Joao Pedro Rodrigues, Portugal, 2017, 21’
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
18.22
Last Time I Saw Makao
Joao Pedro Rodrigues & Joao Rui Guerra Damata, Portugal, 2012, 85’
Q&A Joao Pedro Rodrigues
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
18.30
On the Edge of Freedom
Anita Mathal Hopland & Jens Lengerke, Denmark, Russia, Ukraina, 2017, 75’
Belgrade Cultural Center
19.00
Hanna
Guiseppe Carriera, Italia, 2017, 87′
Q&A Guiseppe Carrieri
Cinema Fontana
19.00
Prince of Nothingwood
Sonia Kronlund, France, Germany, 2017, 85’
Cultural Centre Vlada Divljan
19.00
Kedi
Ceyda Torun, Germany, USA, Turkey, 2016, 79’
Belgrade Youth Centre
20.00
Piazza Vittorio
Abel Ferrara, Italia, 2017, 75’
Q&A Abel Ferrara
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
20.00
Jesus, you know
Ulrich Seidl, Austria, 2003, 87’
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
20.00
Golden Dawn Girls
Håvard Bustnes, Norway, Denmark, Finland, 2017, 95`
Cineplexx Usce
20.00
The Final Adventure of Kaktus Kid
Đorđe Marković, Serbia, 2018, 62’
Belgrade Cultural Center
21.00
Guidance Through the Black Hole
Zlatko Pranjić, Aleksandar Nikolić, Serbia, B&H, Croatia, UK, 2017, 74’
Q&A Aleksandar Nikolić, Zlatko Pranjić
Cultural Centre Vlada Divljan
21.00
Art Folder Full of Dreams
Danilo Lola Ilić, Croatia, 2017, 72′
Q&A Danilo Lola Ilić, Biserka Vranić, Milan Rašula, Elis Lovrić
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21.30
Habaneros
Julien Temple, UK, 2017, 126′
Belgrade Youth Centre
22.00
Capoeira
Jorge Itapuã, Brazil, 2017, 73`
Q&A Jorge Itapuã
Belgrade Youth Centre
16.00
Rezo
Leo Cabriadze, Georgia, Russia, 2017, 63’
Q&A Leo Cabriadze
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
16.00
Good News: Newspaper Salesman, Dead Dogs and Other People from Vienna
Urlich Seidl, Austria, 1990, 126’
Q&A Urlich Seidl
Belgrade Cultural Center
17.00
Tricked
John Keith Wasson, Jane Wells, USA, Sweden, 2013, 76`
Q&A John Keith Wasson
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
17.00
Avec L’Amour
Ilija Cvetkovski, Macedonia, 2017, 66’
Cinema Fontana
17.00
On The Edge of Freedom
Anita Mathal Hopland and Jens Lengerke, Denmark, Russia, Ukraina, 2017, 75’
Belgrade Youth Centre
18.00
14 Apples
Midi Z, Taiwan, Myanmar, 2018, 84’
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
18.00
The Prom
Ulrich Seidl, Austria, 1982, 50’
Q&A Urlich Seidl
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
18.30
The Red Soul
Jessica Gorter, Netherland, 2017, 90`
Belgrade Cultural Center
19.00
Mirsada
Danilo Marunović, Montenegro, 2018, 52`
Q&A Danilo Marunović
Cultural Centre Vlada Divljan
19.00
small planets
Dirk Manthey, Germany 2018, 97`
Q&A Dirk Manthey
Cinema Fontana
19.00
The Ancient Wood
Mindaugas Survila, Lithuania, 2017, 85′
Belgrade Youth Centre
20.00
Meteors
Gurcan Keltek, Turkey, Netherlands, 2017, 84`
Q&A Gurcan Keltek
Belgrade Cultural Center
20.00
Crime Hunters
Nicolas Wadimoff & Juan Jose Lozano, Switzerland 2014, 52`
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
20.00
Rodeo
Kiur Aarma, Raimo Joerand, Estonia, Finland, 2018, 74`
Q&A Kiur Aarma, Raimo Joerand
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
20.00
Donkeyote
Chico Perreira, Spain, Germany, UK, 2017, 86’
Cineplexx Usce
20.00
Golden Dawn Girls
Håvard Bustnes, Norway, Denmark, Finland, 2017, 95’
Belgrade Cultural Center
21.00
When Pigs Come
Biljana Tutorov, Serbia, Croatia, Bosnia and Herzegovina, 72’
Q&A Biljana Tutorov
Cultural Centre Vlada Divljan
21.00
Habaneros
Julien Temple, UK, 2017, 126′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21.30
Momsy
Josip Lukić, Croatia, 2018, 52`
Q&A Josip Lukić
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
22.22
The Lovetts
Igor Bezinović, Croatia, 2018, 16’
Q&A Igor Bezinović
Belgrade Youth Centre
22.00
Festiwal
Anna Gawlita, Tomasz Wolski, Poland, 2017, 85′
Belgrade Youth Centre
16.00
The Waldheim Waltz
Ruth Beckermann, Austria, 2018, 93’
Q&A Ruth Beckermann
Belgrade Cultural Center
17.00
The Penalty
Will Francome, Mark Pizzey, USA, UK, 2017, 90`
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
17.00
Nokia Mobile – We Were Connecting People
Arto Koskinen, Finland, 2017, 92’
Cinema Fontana
17.00
Donkeyote
Chico Pereira, Spain, Germany, UK, 2017, 86’
Belgrade Youth Centre
18.00
Napalm
Claude Lanzmann, France, 2017, 100`
Museum of Contemporary Art Belgrade
18.00
People by the Lake
Jean Marie Straub, Belgium, CH, 2018, 17’
Museum of Contemporary Art Belgrade
18.18
L. Cohen
James Benning, USA, 2018, 48’
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
18.30
The Ugliest Car
Grzegorz Szczepaniak, Poland, 2017, 47’
Belgrade Cultural Center
19.00
Desert Brides
Ada Ushpiz, Israel, 2008, 75`
Q&A Ada Ushpiz
Cinema Fontana
19.00
The Red Soul
Jessica Gorter, Netherland, 2017, 90’
Cultural Centre Vlada Divljan
19.00
Westwood: Punk, Icon, Activist
Lorna Tuker, UK, 2018, 78’
Belgrade Youth Centre
20.00
Faces places
Agnes Varda & JR, France, 2017, 89’
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
20.00
Obscuro Baroco
Evengelia Kranioti, Greece, France, 2018, 60`
Cineplexx Usce
20.00
Stories Our Cinema Did (Not) Tell
Fernanda Pessoa, Brazil, 2017, 80’
Belgrade Cultural Center
21.00
The Chinese will come
Tanja Brzaković, Serbia, 2017, 72’
Q&A Tanja Brzaković
Cultural Centre Vlada Divljan
21.00
Golden Dawn Girls
Håvard Bustnes, Norway, Denmark, Finland, 2017, 95`
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21.30
Phoenixxx
Mihai Gavril Dragolea, Romania, 2017, 50`
Q&A Mihai Gavril Dragolea
Belgrade Youth Centre
22.00
Bobbi Jene
Elvira Lind, Denmark, Sweden, 2017, 94`
Belgrade Youth Centre
16.00
Etgar Keret: Based on a True Story
Stephane Kaas, Israel, Netherlands, 2017, 54’
Q&A Rutger Lemm
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
16.00
In the Basement / Im keller
Urlich Seidl, Austria, Germany, 2014, 85′
Belgrade Cultural Center
17.00
Saraj’vo
Mustafa Mustafić, Bosnia and Herzegovina, 2017, 70′
Q&A Mustafa Mustafić
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
17.00
Dusk Chorus – ”Based on Fragments of Extinction”
Nika Saravanja, Alessandro d’ Emilia, Italia, 2017, 62`
Museum of Contemporary Art Belgrade
17.00
Our Beloved Month Of August
Miguel Gomes, Portugal, 2008, 150’
Cinema Fontana
17.00
Our New President
Maxim Pozdorovkin, USA, Russia, 2018, 78’
Belgrade Youth Centre
18.00
Happy Winter
Giovanni Totaro, Italia, 2017, 91’
Q&A Giovanni Totaro
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
18.00
Varpa – The Promised Land
Bruno Aščuks, Latvia, 2017, 95′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
18.30
Kinshasa Makambo
Dieudo Hamadi, Congo , France, Switzerland, Germany, Norway, 2018, 75’
Art Cinema Kolarac
18.30
The Waldheim Waltz
Ruth Beckermann, Austria 2018, 93’
Q&A Ruth Beckermann
Belgrade Cultural Center
19.00
4 years in 10 minutes
Mladen Kovačević, Serbia, 2018, 60’
Q&A Mladen Kovačević
Cultural Centre Vlada Divljan
19.00
Faces Places
Agnes Varda & JR, France, 2017, 89’
Cinema Fontana
19.00
The Lovetts
Igor Bezinović, Croatia, 2018, 16’
Q&A Josip Lukić, Igor Bezinović
Cinema Fontana
19.16
Momsy
Josip Lukić, Croatia, 2018, 52’
Belgrade Youth Centre
20.00
Brimstone & Glory
Viktor Jakovleski, USA, Mexico, 2017, 67`
Q&A Viktor Jakovleski
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
20.00
The Girl and the Tree
Vlado Škafar, Slovenia, 2008, 100’
Q&A Vlado Škafar
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
20.00
Prince of Nothingwood
Sonia Kronlund, France, Germany, 2017, 85’
Cineplexx Usce
20.00
Nokia Mobile – We Were Connecting People
Arto Koskinen, Finland, 2017, 92’
Art Cinema Kolarac
20.30
Bobbi Jene
Elvira Lind, Denmark, Sweden, 2017, 94`
Belgrade Cultural Center
21.00
Our New President
Maxim Pozdorovkin, USA, Russia, 2018, 78’
Cultural Centre Vlada Divljan
21.00
Capoeira, Inside the Game
Jorge Itapuã, Brazil 2017, 73`
Q&A Jorge Itapuã
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21.30
Stories Our Cinema Did (Not) Tell
Fernanda Pessoa, Brazil 2017, 80`
Q&A Fernanda Pessoa
Belgrade Youth Centre
22.00
MATANGI / MAYA / M.I.A.
Steve Loveridge, Sri Lanka, UK, USA, 95‘
Belgrade Youth Centre
16.00
Westwood: Punk, Icon, Activist
Lorna Tuker, UK, 2018, 78’
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
16.00
Letter to a Child
Vlado Škafar, Slovenia, 2008, 100′
Q&A Vlado Škafar
Belgrade Cultural Center
17.00
Louder than Guns
Miroslav Sikavica, Croatia, 2017, 86′
Q&A Miroslav Sikavica
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
17.00
Loving Lorna
Annika and Jessica Karlsson, Sweden, 2017, 60’
Cinema Fontana
17.00
Happy Winter
Giovanni Totaro, Italia, 2017, 91’
Q&A Giovanni Totaro
Museum of Contemporary Art Belgrade
17.00
Places I Haven’t Been To
Dane Komljen, Serbia, 2010, 22’
Museum of Contemporary Art Belgrade
17.22
Nighttime With Mojca
Vlado Škafar, Slovenia, 2009, 35′
Museum of Contemporary Art Belgrade
17.58
China, 87. The Others
Jean-Pierre Outers, Violaine de Villers, Belgium, 2017, 60’
Belgrade Youth Centre
18.00
Human Flow
Ai Weiwei, Germany, 2017, 140’
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
18.00
Animal Love
Urlich Seidl, Austria, 1995, 114’
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
18.30
When the War Comes
Jan Gebert, Czech Republic, Croatia, 2018, 76`
Art Cinema Kolarac
18.30
Festiwal
Anna Gawlita, Tomasz Wolski, Poland, 2017, 85′
Q&A Anna Gawlita, Tomasz Wolski
Belgrade Cultural Center
19.00
Wizard from Mutanj
Branko Lazić, Serbia, BiH, 2017, 56’
Cinema Fontana
19.00
Stories Our Cinema Did (Not) Tell
Fernanda Pessoa, Brazil 2017, 80 min
Cultural Centre Vlada Divljan
19.00
Brimstone & Glory
Viktor Jakovleski, USA, Mexico, 2017, 67`
Q&A Viktor Jakovleski
Cineplexx Usce
20.00
Our New President
Maxim Pozdorovkin, USA, Russia, 2018, 78’
Belgrade Youth Centre
20.30
Boli Bana
Simon Gillard, Belgium, France, 2017, 60’
Q&A Simon Gillard
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
20.00
Wonderful Losers: A Different World
Arūnas Matelis, Lithuania, Italy, CH, Belgium, Latvia, UK, Ireland, Spain, 2017, 72’
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
20.00
Kedi
Ceyda Torun, Germany, USA, Turkey, 2016, 79’
Art Cinema Kolarac
20.30
14 Apples
Midi Z, Taiwan, Myanmar, 2018, 84’
Belgrade Cultural Center
21.00
Hotel Jugoslavija
Nicolas Wagnières, CH, 2017, 78’
Q&A Nicolas Wagnières
Cultural Centre Vlada Divljan
21.00
MATANGI / MAYA / M.I.A.
Steve Loveridge, Sri Lanka, UK, USA, 95 ‘
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21.30
small planets
Dirk Manthey, Germany 2018, 97`
Q&A Dirk Manthey
Belgrade Youth Centre
22.00
Conny Plank: The Potential of Noise
Reto Caduff, Germany, 2017, 92′
Belgrade Youth Centre
16.00
Big Time
Kaspar Astrup Schröder, Denmark, 2017, 90’
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
16.00
Paradise Gowns
Albina Griniute, Lithuania, Finland, 2016, 61’
Belgrade Cultural Center
17.00
Blok 70
Zhi Wang, China, Serbia, 2018, 75′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
17.00
Moldovan Miracle
Stian Indrevoll, Moldova, Norway, 2017, 82`
Museum of Contemporary Art Belgrade
17.00
Babylon
Ala Eddine Slim, Ismael & Youssef Chebbi, Tunisia, 2012, 112’
Cinema Fontana
17.00
Hotel Jugoslavija
Nicolas Wagnières, CH, 2017, 78’
Q&A Nicolas Wagnières
Belgrade Youth Centre
18.00
Distant Constellation
Shevaun Mizrahi, Turkey, Netherlands, USA, 2017, 80’
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
18.00
One Ticket, Please
Matiss Kaža, Latvia, USA, 2017, 65′
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
18.30
Brexitannia
Timothy George Kelly, UK, 2017, 80`
Q&A Charlotte Kuhbrandt
Art Cinema Kolarac
18.30
Etgar Keret: Based on a True Story
Stephane Kaas, Izrael, Netherlands, 2017, 54’
Q&A Rutger Lemm
Belgrade Cultural Center
19.00
Temple of Flowers
Irena Škorić, Croatia, 2018, 54’
Cinema Fontana
19.00
Conny Plank: The Potential of Noise
Reto Caduff, Germany, 2017, 92′
Cultural Centre Vlada Divljan
19.00
Who framed Kaktus Kid?
Đorđe Marković, Serbia, Croatia 2018, 65’
Q&A Đorđe Marković
Belgrade Youth Centre
20.00
Of Fathers and Sons
Talal Derki, Germany, Siria, Lebanon, 2017, 98’
Yugoslav Film Archive, Uzun Mirkova
20.00
Losses to be Expected
Urlich Seidl, Austria, 1992, 118’
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
20.00
A Modern Man
Eva Mulvad, Denmark, Germany, 2017, 85`
Cineplexx Usce
20.00
The Waldheim Waltz
Ruth Beckermann, Austria, 2018, 93’
Art Cinema Kolarac
20.30
Boli Bana
Simon Gillard, Belgium, France 2017, 60
Belgrade Cultural Center
21.00
Road Movie
Dmitrii Kalashnikov, Belarus, Russia, Serbia, BH, Croatia, 2016, 67′
Cultural Centre Vlada Divljan
21.00
Obscuro Baroco
Evengelia Kranioti, Greece, France, 2018, 60`
Yugoslav Film Archive Museum, Kosovska
21.30
Laila at the Bridge
Gulistan, Elizabeth Mirzaei, Canada, Avganistan, 2017, 97`
Museum of Contemporary Art Belgrade
15.00
Let the Summer Never Come Again
Aleksandre Koberidze, Georgia, 2017, 202`
Art Cinema Kolarac
18.30
Hanna
Giuseppe Carrieri, Italy, 2017, 86’
Kombank Cinema
20.00
Occupied Cinema
Senka Domanović, Serbia, Croatia, 2018, 100’
Q&A Senka Domanović, Snežana Penev
Art Cinema Kolarac
20.30
A Modern Man
Eva Mulvad, Denmark, Germany, 2017, 85’